Witamina A – wszystko, co warto wiedzieć!

Robisz wszystko, żeby Twoja skóra wyglądała świetnie – częste peelingi, dobre kremy, perfekcyjny makijaż. Ale czy pomyślałaś o zadbaniu o nią od środka? Zastanawiasz się, jakie witaminy działają na cerę w sposób szczególny? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat witaminy A!

jakie witaminy działają na skórę

Jakie witaminy działają na skórę: witamina A

Witamina A, składająca się z kilku substancji: retinolu (pewnie spotkałaś się z tą nazwą w reklamach kremów do twarzy?) i jego pochodnych oraz beta-karotenu i innych karotenoidów, to nie bez powodu jeden z najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwstarzeniowych. Dlaczego?

Witamina A przeciw starzeniu się skóry

Rozpuszczalna w tłuszczach i łatwo przyswajalna (dzięki czemu trudno o jej niedobory) witamina A bardzo szybko dociera do warstwy rogowej naskórka, przyspieszając proces rewitalizacji, czyli jego odnowy. Z kolei w skórze właściwej powoduje ona zwiększenie wytwarzania kolagenu i elastyny, tak ważnych w kontekście utrzymania i poprawy jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry. Zawartość witaminy A w organizmie ma zatem świetny wpływ na eliminację drobnych zmarszczek i poprawę napięcia, jak również na regenerację skóry trądzikowej.

Witamina A na ładny koloryt skóry

Zawarta w witaminie A prowitamina A, znana lepiej jako beta-karoten, pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego, dzięki któremu skóra lepiej radzi sobie ze skutkami szkodliwego promieniowania UV (poparzenia czy przebarwienia). To także skuteczna broń w walce z przebarwieniami, plamami starczymi i niechcianymi piegami.

Witamina A na inne dolegliwości

Witamina A doskonale działa nie tylko na przesuszoną, postarzałą i pozbawioną blasku skórę, ale również na wzrok (hamując niedowidzenie o zmierzchu i w nocy oraz poprawiając nawilżenie gałki ocznej), odporność organizmu na infekcje czy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej zdolność do rewitalizacji sprawia, że nazywana jest także witaminą antynowotworową.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę A?

Głównym źródłem retinolu są produkty zwierzęce:

  • jaja,
  • wątróbki wieprzowe/drobiowe/wołowe,
  • masło,
  • tłuste ryby: tuńczyk, węgorz

Z kolei beta-karoten znajduje się w:

  • marchwi,
  • dyni,
  • morelach,
  • zielonych warzywach (brokuły, fasolka szparagowa, jarmuż, szpinak itd.)

Witamina A – kto powinien uważać

Na nadmiar witaminy A powinny szczególnie uważać kobiety w ciąży. Jej przedawkowanie może być przyczyną rozwoju wad wrodzonych dziecka, znajdującego się w brzuchu mamy. Przede wszystkim chodzi o retinol, zawarty w produktach zwierzęcych. Owoce i warzywa zawierające beta-karoten są bezpieczne w zasadzie w każdej ilości – witaminy A pod tą postacią nie da się przedawkować.

Witamina A w kosmetykach ILCSI

Szukasz kosmetyków zawierających witaminę A? Z czystym sercem możemy polecić Ci preparaty ILCSI – naturalną, organiczną markę, wykorzystującą składniki wyłącznie pochodzenia roślinnego! Kosmetyki możesz zamówić i odebrać w naszym salonie. Zapytaj na messengerze ——>.